Ar galiu naudoti nuotraukas ar video su žmonių veidais?

nuotrauka-viesoje-vietoje.jpg
2019-02-01

Ką reikėtų žinoti, jeigu socialinėje žiniasklaidoje, interneto svetainėje, tinklaraštyje, reklaminėje medžiagoje ar pan. norite panaudoti nuotraukas ar video su žmonių veidais (atvaizdais)? Ar yra skirtumas, jeigu užfiksavote draugą, nepažįstamų žmonių grupę gatvėje, ar dalyvius jūsų įmonės organizuotame renginyje?

Šis klausimas iš teisinės pusės susideda iš dviejų dalių: pirma, tai asmens teisė į atvaizdą, antra, - autorių teisės į nuotrauką ar video.

Dėl teisės į atvaizdą

Fizinio asmens nuotrauka (jos dalis), portretas ar kitoks atvaizdas gali būti atgaminami, parduodami, demonstruojami, spausdinami, taip pat pats asmuo gali būti fotografuojamas tik jo sutikimu. Čia svarbu pabrėžti tai, kad įstatymai numato du atskirus sutikimus. Pirma, sutikimas būti fotografuojamam/filmuojamam, antra – sutikimas, kad ta fotografija ar vaizdo medžiaga būtų naudojama. Tai reiškia, kad jeigu asmuo neprieštaravo, kad jį fotografuotumėte, tai nereiškia, kad jis sutiko, kad šią nuotrauką naudotumėte viešai. Tam būtinas atskiras sutikimas. Ir nesvarbu, ar tas asmuo yra jūsų draugas, ar gatvėje sutiktas nepažįstamasis.

Teisės aktai nenustato reikalavimų sutikimo formai. Kai kalbame apie sutikimą būti fotografuojamam ar filmuojamam, yra pripažįstama, kad pakankamas neprieštaravimas. Tačiau fotografijos ar video naudojimui komerciniais tikslais rekomenduočiau gauti rašytinį ar kitaip aiškiai išreikštą sutikimą. Šį požiūrį pastiprina ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimai. BDAR kontekste svarbu gauti informuotą sutikimą. Tai reiškia, kad sutikime turi būti aiškiai nurodyta, kur ir kokiu tikslu nuotraukos bus naudojamos. Prašymas duoti sutikimą turi būti aiškiai atskirtas nuo kitų klausimų, pateiktas suprantamai ir aiškiai. Vėliau nuotrauka ar video gali būti naudojami tik tokiais tikslais ir tik ten, kaip nurodyta sutikime.

Yra kelios išimtys, kai sutikimas nėra reikalingas:

  • Viena išimtis yra taikoma viešiems asmenims. Sutikimas nereikalingas, jeigu nuotraukos naudojimas yra susijęs su to asmens visuomenine veikla, tarnybine padėtimi. Ši išimtis taip pat nėra absoliuti, tačiau tai jau ne šio įrašo tema.
  • Kita išimtis – kai fotografuojama ar filmuojama viešoje vietoje. Tačiau yra nustatytos tam tikros ribos. Bendra taisyklė yra tokia, kad fotografuoti ar filmuoti viešoje vietoje galima ir publikuoti nuotrauką ar video taip pat galima, jeigu tai nepažeis asmens garbės ir orumo. Tačiau naudoti tokį turinį komercinėje veikloje (pavyzdžiui, savo verslo reklamoje) galima tik su asmens sutikimu, jeigu toje nuotraukoje ar video galima identifikuoti asmenį. Galimybės identifikuoti asmenį nereikėtų vertinti labai siaurai. Pavyzdžiui, tam tikrais atvejais asmenį galima identifikuoti net ir tada, kai nematyti jo veido. Kitas svarbus momentas – vaikai jokiais atvejais negali būti identifikuojami, nebent yra gautas tėvų sutikimas.

Taigi jeigu fotografuojate ar filmuojate jūsų organizuojamame renginyje (seminare, parodos pristatyme ar pan.), būtų taikoma viešos vietos išimtis. Tačiau, jeigu šias nuotraukas ar video naudosite komerciniais tikslais (o tai yra plati sąvoka ir, pavyzdžiui, talpinimas socialinės žiniasklaidos verslo paskyroje dažnai būtų laikomas komerciniu panaudojimu) ir jose galima atpažinti asmenis, turite gauti jų sutikimus.

Dėl autorių teisių

Jeigu komerciniais tikslais ketinate naudoti kažkieno sukurtą nuotrauką ar video, tai taip pat bus ir autorių teisių objektas. Todėl papildomai prie sutikimo dėl asmens atvaizdo naudojimo, turėsite gauti ir nuotraukos ar video autoriaus sutikimą.

Jeigu fotografavimui ar filmavimui samdote ne savo įmonės darbuotoją, užsitikrinkite, kad su juo būtų sudaryta sutartis bei joje tinkamai aptarti autorių teisių klausimai.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad nuotraukų, paveiksliukų ar kito turinio tiesiog iš interneto be autoriaus leidimo naudoti negalima, nes taip pažeidžiamos autorių teisės. Tačiau internete tikrai galima rasti daug turinio, kurį autoriai leidžia naudoti net ir komerciniams tikslams. Leidimas gali būti išreikštas viešai paskelbta licencija, pvz. CC Creative Commons. Licencijos gali būti įvairių tipų. Gali būti leidžiama naudoti turinį komerciniams tikslams be apribojimų, gali būti prašoma nurodyti autorių ir pan.

 

Nesutinku
Sutinku
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau Teisinė informacija.