Ar reikia mokėti už mirusios įžymybės atvaizdo naudojimą? Arba kaip Merlin Monro 2018 m. uždirbo 14 mln. dolerių

mirusios-izymybes-atvaizdo-naudojimas.png
2019-02-07

Forbes savo kasmetiniame daugiausiai uždirbančių mirusių įžymybių sąraše (Top-Earning Dead Celebrities 2018) skelbia, kad Merlin Monro (Marilyn Monroe) 2018 metais uždirbo 14 milijonų JAV dolerių. Praėjusiais metais du žymūs pasauliniai ženklai panaudojo jos vardą, atvaizdą ir citatas savo produktų reklamai. „Chanel“ sukūrė reklamą „Marilyn & No. 5“ su Merlin nuotraukomis, balso įrašais ir žymiu komentaru, kad naktį ji vilki „Chanel No. 5“. Tuo tarpu „Montblanc“ išleido specialią rašiklių seriją, pavadintą Merlin vardu, kurios reklamai taip pat naudoja ir jos atvaizdą.

Merlin Monro atvaizdo bei vardo naudojimas jau ne kartą yra nagrinėtas teismuose. Yra priimta sprendimų pripažįstančių, kad Merlin veidas turi priklausyti visuomenei. Tačiau tokie sprendimai taikomi atskirose teritorijose (JAV valstijose) ir, žiūrint bendrai pasauliniu mastu, 2018-ųjų skaičiai parodo, kad žymūs ženklai gerbia jos teisę į atvaizdą ir vardą bei sudaro sutartis su šią nuosavybę valdančiu fondu.

Taigi, kada ir kokiomis sąlygomis galima naudoti mirusio asmens atvaizdą? Šis klausimas iškyla, norintiems panaudoti anksčiau gyvenusių žymių žmonių portretus ant savo gaminių (pavyzdžiui, rūbų), reklamoje ar kitoje komercinėje veikloje. Kur tokiu atveju kreiptis ir nuo ko pradėti?

Ankstesniame įraše rašiau, kad pagal Lietuvos teisės aktus, fizinio asmens nuotrauka (jos dalis), portretas ar kitoks atvaizdas gali būti atgaminami, parduodami, demonstruojami, spausdinami tik jo sutikimu. Po asmens mirties tokį sutikimą gali duoti jo sutuoktinis, tėvai ar vaikai. Todėl kai kalbame apie Lietuvos žymaus žmogaus atvaizdo naudojimą po jo mirties, reikėtų vadovautis šia taisykle. Pradžioje siūlyčiau gerai išsiaiškinti situaciją, surinkti informaciją iš oficialių šaltinių, o tuomet kreiptis rašytinio sutikimo.

Tuo tarpu ne lietuvių įžymybių atvaizdų naudojimui bus taikoma ne Lietuvos, o atitinkamos užsienio šalies teisė. Kiekvienu atveju reikėtų žiūrėti atskirai. Siūlyčiau pradėti nuo oficialių šaltinių informacijos paieškos. Vienais atvejais, kaip ir Lietuvoje, bus reikalingi artimųjų sutikimai, kitais atvejais šios teisės gali būti suteiktos specialiems fondams ar kitoms organizacijoms. Taip pat galimi atvejai, kai asmens atvaizdams, o taip pat vardams ir pavardėms, bus taikoma ir prekių ženklų apsauga (taip yra ir Merlin Monro atveju, taip pat, pvz., Alberto Einšteino atveju). Tuomet bus reikalinga ir prekių ženklo licencija.

Kiekvienu atveju, ieškant informacijos internete, rekomenduoju remtis tik oficialiais šaltiniais, pasitikrinti informacijos patikimumą, kad nesusidurtumėte su apsimetėliais „teisių turėtojais“.

Kartu norėčiau priminti, kad jeigu komerciniais tikslais ketinate naudoti kažkieno sukurtą nuotrauką, portretą ar kitą atvaizdą, jis taip pat bus ir autorių teisių objektas. Todėl papildomai prie sutikimo dėl asmens atvaizdo naudojimo, turėsite gauti ir nuotraukos, portreto ar kito atvaizdo autoriaus sutikimą. Nuotraukų, paveiksliukų ar kito turinio tiesiog iš interneto be autoriaus leidimo naudoti negalima.

Nesutinku
Sutinku
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau Teisinė informacija.