Autorių teisės: ar jūsų intelektinė nuosavybė priklauso jums?

autoriu-teises.jpg
2018-10-05

Gavęs kliento prašymą išspręsti klausimus, susijusius su jo naudojama programine įranga, logotipu, interneto svetaine, ar kitu autorių teisių objektu, advokatas pirmiausia paprašo parodyti sutartį. „Kokią sutartį?“. Deja, tokia kliento reakcija dažna. Taip pat dažnai pasitaiko, kad sutartis yra, tačiau ji suformuluota kaip paslaugų ar pirkimo-pardavimo ar kitokia sutartis ir autorių teisių klausimai joje visai neaptarti arba aptarti neaiškiai.

Visais šiais atvejais sutartis, kurioje aiškiai aptarti autorių teisių klausimai, yra reikalinga. Kodėl ir kur ji gali būti reikalinga?

Užsakovui

Užsakovui (klientui), kuriam yra kuriamas ar perduodamas autorių teisių objektas, tokia sutartis yra būtina. Kadangi autorių teisės nėra registruojamos, sutartis ir kūrinio perdavimą užsakovui patvirtinantis dokumentas (priėmimo-perdavimo aktas, jeigu pati sutartis neatlieka ir šio vaidmens) bus nuosavybės ar kitas teises patvirtinantys dokumentai. Jie bus būtini visais atvejais, siekiant apginti ar įrodyti savo teises.

Siekiant pritraukti investicijas, potencialus investuotojas paprašys pagrįsti, kad intelektinė nuosavybė (ypač ta, kuri sudaro svarbią verslo dalį, pavyzdžiui, interneto svetainė, kai verslas yra elektroninė parduotuvė) priklauso jums. Investuotoją įtikinsite tik parodę jam tinkamai suformuluotas rašytines sutartis.

Tam tikrais atvejais galite nuspręsti naudojamo logotipo neregistruoti kaip prekių ženklo. Tuomet savo teises į jį galėtumėte ginti autorių teisių pagrindu. Tačiau tam būtina sutartis, kuria įrodysite, kad tokias autorių teises turite.

Autoriui

Autoriui (pavyzdžiui, dizaineriui, programuotojui, kitam IT paslaugų teikėjui) sutartis gali pasitarnauti kaip autorystės įrodymas. Taip pat ji reikalinga tam, kad autorius užsitikrintų atsiskaitymą už suteiktas paslaugas, buhalteriniais tikslais. Sutartis bus ypač reikalinga autoriui tuo atveju, kai jis norės perduoti arba suteikti ne visas turtines autorių teises arba terminuotam laikotarpiui.

Kokia sutartis turi būti?

Nėra svarbu, ar tai bus kūrinio užsakymo, paslaugų, pirkimo-pardavimo, ar kita sutartis. Jos tipas gali skirtis priklausomai nuo situacijos, o taip pat, mano įsitikinimu, visai nesvarbu, kaip sutartis bus pavadinta (niekada nepadarysite klaidos, jeigu pavadinsite tiesiog „Sutartis“), svarbu, koks bus jos turinys. Svarbu, kad joje būtų aiškiai aptarti autorių teisių klausimai.

Kaip gali būti aptarti autorių teisių klausimai?

Galimi du pagrindiniai keliai: autorių teisių perleidimas arba licencija.

Nesutinku
Sutinku
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau Teisinė informacija.