Autorių teisės: licencija ar teisių perdavimas?

autoriu-teises.jpg
2018-10-08

Įraše apie tai, ar Jūsų intelektinė nuosavybė priklauso Jums, rašiau apie tai, kad užsakant programinę įrangą, logotipą, interneto svetainę, ar kitą autorių teisių objektą, yra reikalinga sutartis, kurioje aiškiai aptarti autorių teisių klausimai. Kadangi autorių teisės nėra registruojamos, sutartis ir kūrinio perdavimą užsakovui patvirtinantis dokumentas (priėmimo-perdavimo aktas, jeigu pati sutartis neatlieka ir šio vaidmens) bus nuosavybės ar kitas teises patvirtinantys dokumentai. Jie bus būtini visais atvejais, siekiant apginti savo teises.

Kaip gali būti aptarti autorių teisių klausimai?

Galimi du pagrindiniai keliai: autorių teisių perleidimas arba licencija.

Autorių teisių perleidimas – tai tarsi nuosavybės teisės perleidimas, kai kalbame apie materialius dalykus. Perleidžiamos gali būti taip vadinamos turtinės autorių teisės (pavyzdžiui, teisė platinti kūrinį, teisė jį modifikuoti ir pan.). Turtinės autorių teisės gali būti perleistos visos arba tik kai kurios iš jų. Perleidimas gali galioti visą autorių teisių galiojimo laiką arba trumpiau. Taip pat teisės gali būti perleidžiamos tik apibrėžtoje teritorijoje (pavyzdžiui, tik Lietuvoje).

Licencija – tai tarsi nuoma materialių objektų atveju. Kai suteikiama licencija, užsakovui yra ne perleidžiamos, o suteikiamos autorių turtinės teisės. Gali būti, kad šios teisės suteikiamos išimtinai užsakovui (pavyzdžiui, kai sukuriama speciali programinė įranga), arba licencija gali būti neišimtinė (kai tokios teisės gali būti suteiktos daugeliui asmenų, pavyzdžiui, Microsoft licencijos). Kaip ir teisių perleidimo atveju, svarbus yra teisių galiojimo terminas, teritorija.

Visus šiuos klausimus svarbu aiškiai aptarti sutartyje. Nuo sutarties formuluočių priklausys, ar užsakovas turės teisę naudoti sukurtą kūrinį ir kokia apimtimi.

Taigi jeigu esate užsakovas ir jums yra kuriamas logotipas, interneto svetainės dizainas ar speciali programinė įranga, turėtumėte rinktis autorių teisių perleidimo variantą ir užsitikrinti, kad įgytumėte visas autorių turtines teises, kurios jums gali būti reikalingos, visam jų galiojimo laikotarpiui, neribojant teritorijos. Jeigu ketinate įsigyti standartinę programinę įrangą, turite prašyti licencijos. Galimi ir hibridiniai variantai. Pavyzdžiui, jeigu interneto svetainė yra kuriama WordPress ar kitos platformos pagrindu, arba specialios programinės įrangos kūrimui naudojama atviro kodo (open source) ar kita (pvz., Microsoft) programinė įranga, jums gali būti perleistos teisės į individualiai sukurtą svetainės ar programinės įrangos dalį, o kitos dalies atžvilgiu suteikiama licencija.

Abiem atvejais taip pat svarbu užsitikrinti, kad užsakovas turės galimybę įgyvendinti įgytas teises. Pavyzdžiui, sukūrus programinę įrangą ir perleidus ar suteikus teisę ją modifikuoti, užsakovas turi turėti programinį kodą; interneto svetainės atveju turi būti suteikiama prieiga prie turinio valdymo sistemos; logotipo atveju – perduodami vektoriniai failai ir pan.

Nesutinku
Sutinku
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau Teisinė informacija.