„CC Creative Commons“ prieš „© visos teisės saugomos“

cc-creative-commos.png
2018-10-19

Šioje svetainėje galima rasti „CC“ ženkliuką bei informaciją skelbiančią, kad visiems GLIMSTEDT jaunam verslui tinklaraščio įrašams suteikiame licenciją pagal Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 License. Tokiu būdu mes parodome, kad suteikiame teisę GLIMSTEDT teisininkų parašytais tekstais laisvai dalintis, juos kopijuoti bet kokia forma ir tikslais, įskaitant ir komercinius, tačiau prašome tokiu atveju nurodyti autorių, taip pat prašome dalintis įrašais ištisais, jų nemodifikuojant, nekuriant išvestinių kūrinių. Ši mūsų suteikiama licencija Creative Commons terminais vadinama Attribution-NoDerivatives licencija ir žymima CC BY-ND ženklu.

Šiuo įrašu noriu trumpai pristatyti, kas yra Creative Commons, kur ši licencija gali būti naudojama, ir paskatinti jus įvertinti, ar jūsų veikloje ji neturi būti naudojama vietoje įprasto „© visos teisės saugomos“.

Creative Commons yra ne pelno siekianti organizacija, įkurta JAV, kurios tikslas sukurti teisines ir technines priemones, tarptautiniu mastu skatinančias inovacijas, kūrybą, dalinimąsi turiniu elektroninėje erdvėje, kartu gerbiant autorių teises. Ši organizacija ir iniciatyva gyvuoja jau nuo 2001 metų.

Su Creative Commons licencijomis susiduriame bene kiekvienas ir ne taip retai, tačiau ne visada tai pastebime. Štai keletas gerai žinomų pavyzdžių, kur jos naudojamos.

Jau nuo 2009 metų visi Wikipedia tekstai yra licencijuojami pagal Creative Commons. Wikipedia suteikia teisę jais laisvai dalintis, kopijuoti, perdirbti, su sąlyga, kad bus nurodomas šaltinis ir kad dalinantis bet kokiu išvestiniu kūriniu į jį bus suteikiamos tokios pačios ar analogiškos teisės (angliškai Creative Commons terminais vadinama Attribution-ShareAlike licencija, žymima ženklu CC BY-SA). Skelbdamas nuotraukas Flikr tinklapyje kiekvienas gali nurodyti, kokias teises suteikia savo nuotraukos atžvilgiu. Flikr svetainėje taip pat yra galimybė atlikti nuotraukų paiešką pagal licencijos tipą, pavyzdžiui, ieškant vien tik nuotraukų, kuriomis galima laisvai dalintis. Google paieškoje taip pat yra galimybė ieškoti Creative Commons licencijomis pažymėto turinio, pasirenkant jo atžvilgiu suteiktas teises.

Creative Commons licencija yra alternatyva visų įprastam ženklui © žyminčiam, kad visos teisės į turinį saugomos ir be atskiro autoriaus teisių turėtojo sutikimo kūrinio negalima kopijuoti, viešai skelbti, modifikuoti ar pan. Asmuo, norintis naudoti kūrinį (straipsnį, nuotrauką ar pan.), pažymėtą © ženklu, privalo kreiptis į autorių ir gauti jo sutikimą (išskyrus tam tikras įstatymuose numatytas išimtis, pavyzdžiui, kūrinio naudojimas asmeniniais tikslais). Tačiau šiais laikais jau tampa savaime suprantama, kad internete esantis turinys yra kopijuojamas, juo yra dalinamasi tiek asmeniniais, tiek komerciniais tikslais. Iš tiesų, daug kas, kas internete skelbiamam turiniui naudoja © ženkliuką, net neturi ketinimo uždrausti jį kopijuoti ar kitaip naudoti. Tai yra daroma tiesiog todėl, kad taip daro visi. Tad tokiais atvejais Creative Commons licencija yra naudinga tiek autoriui, tiek visuomenei. Creative Commons leidžia paprastu būdu informuoti visuomenę, ar autorius sutinka, kad kūrinys būtų naudojamas, ir kokiomis sąlygomis, tuo tarpu visuomenei yra aišku, kokius veiksmus galima atlikti nepažeidžiant autoriaus teisių.

Creative Commons licencija yra pateikiama trimis „kalbomis“: teisine, visiems suprantama ir kodu. Teisinė kalba – tai visas licencijos (sutarties) tekstas. Suprantant, kad paprastai interneto vartotojai neskaito viso mažu šriftu pateikiamo teksto, pagrindinės licencijos nuostatos yra pakartojamos visiems suprantamais žodžiais ir grafiškai (iliustruojant paveikslėliu). Tuo tarpu licencijos kodas yra atpažįstamas paieškos sistemų ir kitos programinės įrangos.

Kviečiu visus susipažinti su Creative Commons, suprasti jų esmę ir naudoti savo veikloje internetinėje erdvėje. Taip pat, pasinaudodama proga, rekomenduoju savo tinklaraščiuose, socialinėje žiniasklaidoje bei komercinėje veikloje naudoti turinį tik iš internetinių bazių, kur taikomos CC ar panašios licencijos.

Nesutinku
Sutinku
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau Teisinė informacija.