Citatos: kada ir kaip galima naudoti?

citata.jpg
2019-01-23

Kada galima naudoti kitų autorių citatas? Aiškaus ir vienareikšmio atsakymo nėra. Tai priklauso nuo to, kokį kūrinį, kur, kokiais tikslais norite cituoti. Toliau panagrinėsiu kelis dažniausiai pasitaikančius atvejus.

Citatos panaudojimas tinklaraštyje, straipsnyje

Šiuo atveju dažniausiai kalbėsime apie citavimą, tikrąja to žodžio prasme. Tai yra apie kito autoriaus knygos, straipsnio ar kito literatūros ar mokslo kūrinio citavimą savo literatūros ar mokslo kūrinyje. Iš esmės toks citavimas yra leidžiamas be autoriaus sutikimo. Tačiau tam jis turi atitikti kelias sąlygas:

  • Pirma, citata turi būti nedidelė kūrinio dalis. Leidžiamas citatos dydis neapibūdinamas žodžių ar eilučių skaičiumi. Tai būtų vertinama kiekvienu atveju atskirai, atsižvelgiant į kitas citavimo aplinkybes, tikslus.
  • Antra, tokia kūrinio dalis turi būti išties naudojama kaip citata (pvz., kritikos ar apžvalgos tikslais). Naudodami citatą, galite siekti pagrįsti savo ar kito asmens teiginius ar juos iliustruoti.
  • Trečia, toks panaudojimas turi būti sąžiningas ir neviršyti citavimo tikslui reikalingo masto. Reikalavimas, jog panaudojimas būtų sąžiningas, turėtų būti suprantamas tiek atgaminimo masto, tiek citavimo tikslo prasme. Paprastai pripažįstama, kad citavimas yra pagrįstas, kai tai daroma informacijos pateikimo, mokslo, tyrimo ir pan. tikslais.
  • Ketvirta, turi būti nurodomas šaltinis ir autoriaus vardas.

Jeigu jūsų ketinamos naudoti kito autoriaus teksto dalys neatitinka šių reikalavimų, turėtumėte gauti autoriaus sutikimą.

Taip pat svarbu, kad citavimo išimtis taikoma literatūros ir mokslo kūriniams ir netaikoma meno kūriniams, pavyzdžiui, dainoms, filmams.

Citatos panaudojimas ant marškinėlių, kitų rūbų ar gaminių

Aptarta citavimo išimtis yra taikoma, kai cituojama kitame kūrinyje. Ar jūsų gaminami marškinėliai ar kitas gaminys gali būti kūrinys autorių teisių prasme? Matyt, ne visais atvejais. Net jeigu ir taip, būtų sunku pagrįsti, kad citata taip naudojama kritikos ar apžvalgos tikslais. Todėl tokioje situacijoje dažniausiai reikės gauti autoriaus sutikimą.

Išimtis būtų kūrinio, kurio autorių teisių galiojimas jau pasibaigęs, citavimas. Nors kitų valstybių teisės aktai gali numatyti ir kitą autorių teisių galiojimo terminą, Lietuvoje ir daugelyje pasaulio valstybių autorių turtinės teisės galioja visą autoriaus gyvenimą ir 70 metų po autoriaus mirties. Todėl cituodami, pavyzdžiui, Viljamą Šekspyrą, jo teisių nepažeisite. Tačiau visais atvejais rekomenduočiau nurodyti autorių, kadangi autorių neturtinės teisės galioja neterminuotai.

Nesutinku
Sutinku
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau Teisinė informacija.