Nuotraukos ir video „iš interneto“

nuotraukos-ir-video-internetu.jpg
2018-10-01

Dažnai, ypač socialiniuose tinkluose, tenka matyti nuotraukas, paveikslėlius ar video turinį su prierašu „nuotrauka iš interneto“, „paveikslėlis skolintas“ arba „asociatyvinė nuotrauka“. Kitas dažnas atvejis – komercinės socialinio tinko paskyros įrašas su nuotraukomis, atsiųstomis iš Pinterest.

Iš įvairių diskusijų šia tema esu susidariusi įspūdį, kad daug kam tai atrodo OK. Kai kas galvoja, kad reikia nurodyti šaltinį arba autorių ir tada jau tikrai bus OK. Bet ar tikrai taip? O kas, jeigu taip pasitaikys, kad jūsų konkurento panaudota nuotrauka „iš interneto“ arba „iš Pinterest“ bus iš jūsų svetainės? Matyt, tada nebebus OK, ir nuoroda į jūsų svetainę situacijos nepakeis.

Tai štai.

Nuotraukų ar paveiksliukų tiesiog iš interneto be autoriaus leidimo naudoti negalima, nes taip pažeidžiamos autorių teisės. Jokios nuorodos ar prierašai situacijos nekeičia. Autoriaus nurodymas taip pat ne. Nuotraukos buvimas Pinterest nepanaikina jos autorystės ir nesuteikia tai nuotraukai jokio specialaus statuso (juk į Pinterest įkelti galėjo bet kas). Net jeigu turinį internete (savo svetainėje, Facebook, Instagram, Pinterest ar kur kitur) patalpino pats autorius, tai nereiškia, kad turinys tapo viešo naudojimo.

Tačiau internete tikrai galima rasti daug turinio, kurį autoriai leidžia naudoti net ir komerciniams tikslams.

Leidimas gali būti išreikštas viešai paskelbta licencija, pvz. CC Creative Commons. Licencijos gali būti įvairių tipų. Gali būti leidžiama naudoti turinį komerciniams tikslams be apribojimų, gali būti prašoma nurodyti autorių ir pan.

Ne kartą esu susidūrusi su situacija, kai komerciniais tikslais panaudojamos užsienio autorių nuotraukos ir gaunamas Cease and Desist Letter (reikalavimas nutraukti naudojimą, susimokėti licencinį mokestį už tą laikotarpį, kai buvo naudota, ir atlyginti teisines išlaidas). Tada dar prisideda išlaidos savo teisininkui ir rezultate nuotraukos panaudojimas gaunasi labai nepigus.

Todėl pati naudoju ir rekomenduoju naudoti turinį tik iš internetinių bazių, kur taikomos CC ar panašios licencijos. Tokių bazių yra tiek mokamų (pavyzdžiui, Shutterstock), tiek nemokamų (pavyzdžiui, Pixabay).

Nesutinku
Sutinku
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau Teisinė informacija.