Prekių ženklai: kelios išmoktos pamokos

prekiu-zenklai.jpg
2018-10-15

Nepaisant ankstesnės profesinės patirties prekių ženklų srityje, kelias pamokas išmokau „savo kailiu“ ir apie tai noriu pasidalinti šiame įraše.

Kurdama savo elektroninę parduotuvę, nuo pat pradžių siekiau tobulai susitvarkyti visus teisinius klausimus (o kaip gi, aš juk teisininkė ir visa tai dariau klientams daug kartų!). Vienas iš pirmųjų teisinių veiksmų buvo prekių ženklo registracija. Žinojau, kad veiklą vykdysiu Lietuvoje, todėl pasirinkau nacionalinę prekių ženklo registraciją Valstybiniame patentų biure.

Pateikiau paraišką ir, praėjus maždaug metams, kai jau laukiau sprendimo dėl prekės ženklo registracijos, gavau... laišką iš Šveicarijos! Jame – taip vadinamas Cease and Desist Letter (nurodymas nutraukti pažeidimus ir jų nebevykdyti). Laišką man parašė pasaulinis gigantas, kuris, pasak Wikipedia, turi 5800 parduotuvių 65-iose šalyse (beje, tarp jų Lietuvos nėra) ir kurio (grupės) pasaulinė metinė apyvarta 2017 metais siekė 11,5 mlrd. EUR (!). Žinoma, garbė būti pastebėtam tokio „žvėries“! Tačiau dar didesnė garbė ir džiaugsmas laimėti kovą prieš jį!

Apie viską iš pradžių.

Prekės ženklą (logotipą) susikūriau pati vienoje populiarioje on-line platformoje, suteikiančioje galimybę tai atlikti už nedidelę sumą. Žodinę ženklo dalį buvau sugalvojusi, o šios platformos pagalba parinkau šriftą, spalvas ir grafinę ženklo dalį. Platformoje yra didelė grafinių elementų bazė – tik rinkis ir adaptuok, jeigu nori. Taigi sumokėjau keliolika dolerių, pradėjau ženklą naudoti ir nedelsdama pateikiau paraišką Valstybiniam patentų biurui dėl prekių ženklo registracijos.

Žodinę ženklo dalį buvau patikrinusi ir įsitikinusi, kad nei Lietuvoje, nei ES nėra tapačių ar panašių registruotų ženklų. Grafinę ženklo dalį teoriškai taip pat galima patikrinti, tačiau kol kas tai tik teorija: paieškoje įvedi raktinį žodį (pvz., „paukštis“) ir valandų valandas peržiūrinėji dešimtis ar šimtus tūkstančių paieškos rezultatų. Taigi praktiškai ši paieška neveikia ir įsitikinti, ar nėra tapataus, ar juo labiau panašaus ženklo, galimybės nėra, nebent turi galimybę pasinaudoti specialia programine įranga.

Tuo tarpu dažnas patentinis patikėtinis ar daug intelektinės nuosavybės valdanti kompanija skiria resursus ir įdarbina dirbtinį intelektą, ieškodami prekių ženklų ar kitos intelektinės nuosavybės pažeidimų. Dėl šios priežasties tokie pasauliniai gigantai, kaip mano atveju, labai greitai atranda (jų menamus) intelektinės nuosavybės pažeidimus ir gali sureaguoti į registruojamą prekių ženklą, kuris (jų manymu) pažeidžia jiems priklausančio prekių ženklo suteikiamas teises.

Taigi gavau Cease and Desist Letter. Įvertinusi aplinkybes, nutariau rinktis tylos taktiką. Žinojau, kad po šio laiško seks kitas – Valstybinio patentų biuro pranešimas apie gautą protestą dėl mano ženklo registracijos. Taip ir buvo. Atstovavau pati save ir po 8-9 mėnesių laimėjau ginčą Valstybinio patentų biuro Apeliaciniame skyriuje. Taip, poros tūkstančių eurų metinę apyvartą turinti įmonė laimėjo prieš 11,5 mlrd. EUR pasaulinę metinę apyvartą turinčią įmonių grupę, kuriai atstovavo vienas žinomiausių intelektinės nuosavybės teisės advokatų Lietuvoje. Tai yra įmanoma, tačiau tai nemažai kainuoja. Mano atveju tai kainavo daug mano pačios laiko. Kitu atveju, advokato sąskaitos nebūtų labai mažos, kadangi teko paieškoti stiprių argumentų įvairiais kampais bei parašyti nemažai procesinių dokumentų. Kita vertus, alternatyva – pakelti rankas ir nulenkti galvą – būtų kainavusi dar daugiau, ypač dėl tos priežasties, kad prekių ženklu jau buvo pažymėtos prekės.

Iš šios patirties išmokau kelias pamokas:

Pirma, ne visada reikia skubėti registruoti prekių ženklą. Mano atveju, kol tikrinau rinką ir apyvarta buvo tikrai nedidelė, patyriau neproporcingas sąnaudas ginčui.

Antra, vietoje nebrangios on-line platformos naudojimo ženklo sukūrimui kitą kartą rinksiuosi profesionalą. Jeigu neturėsiu galimybės samdyti patyrusį profesionalą, ieškosiu jauno, pradedančio kūrėjo, kuris sutiktų pagelbėti už karmos taškus ar simbolinį mokestį.

Nesutinku
Sutinku
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau Teisinė informacija.